Ziraat Bankası Çiftçi Destekleme Ödemeleri Sorgulama 2020

Ziraat bankası destekleme ödemeleri sorgulama konusunda birçok çiftçi destek ödemeleri 2020 yılında da merak edilenler arasında bulunuyor. Zira her birey, alacağı çiftçi destek ödemeleri ile nakit ihtiyaçlarını giderebilir veya yatırımlarına başlayabilir.

Çiftçi Destek Ödemeleri Sorgulama 2020

Bildiğiniz gibi çiftçi destek ödemeleri, her yıl bankalar tarafından ödenmektedir. Bu yılda yine Ziraat bankası, çiftçi destekleme ödemeleri konusunda gündemde olacak gibi. Tarım ve hayvancılık destekleme konusunda devletin üreticiye destekleri tüm hızıyla sürmektedir. Gerek mazot desteği gerekse de üreticilere faizsiz kredi veya hibe krediler olarak bir çok destek ödemeleri 2020 yılında verilmeye devam edecek. tarım gıda ve hayvancılık bakanlığı tarafından destekleme ödemelerinin ne zaman başlanacağı konusunda ilgili bilgileri buradan öğrenebileceksiniz.

Yıllık bazda ÇKS yani çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olan çiftçilere verilen bu ödemeler, ziraat bankası hesabı olanlara öncelik verilmektedir. Zira ziraat bankası hesabı olanlara verilen başakkart (kredi kartı) aracılığı ile yatan paraları hızla çekmek mümkündür. Sizlerde başak kart sahibi olmak istiyorsanız ziraat bankası kredi kartlarından birine başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca banka hesabı olmayanların ise yani çiftçilere TC kimlik numarasına göre ödemeler yapılıyor. Bu aşamada ise TC son 4 hane baz alınarak ödemeler yapılmaktadır.

ÇKS ye göre ödemelerin yapıldığını belirtmiştik. Bu nedenle ÇKS kayıtlı olarak mazot desteği, gübre yardımı, toprak analizi dahil bir çok ayrıcalıklardan yararlanmak ve ödemeleri almak mümkün. Destek ödemeleri çiftçi bazında ziraat bankası şubeleri aracılı ile nakit olarak tahsil edilmektedir. Ayrıca en önemlisi de ödemelerin ne zaman başlanacak olmasıdır bu nedenle Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı resmi sitesi tarafından bu bilgiler paylaşılmaktadır her ay olarak.

Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Sorgulama

Geçmiş yıllara baktığımızda çiftçi destekleme ödemeleri konusunda mazot desteği verilmiş, tarla destek parası veriliyor ve gübreleme desteğinin de son yıllarda verildiği bilgisi var. Bu nedenle bir çok destekleme projesi adı altında devlet, çiftçilere her konuda gerek maddi gerekse de eğitim olarak destekleme yapmaktadır.

Çoğu illerde destekleme ödemeleri 2016 yılında 393 milyon TL yapılırken, 2017 yılında bunun 2 katı olacak şeklinde yapıldı. 2020 yılında ise ödemelerin daha da artacağını şimdiden belirtebiliriz. Zira araya giren traktör desteklemeleri de girdiği için bu rakamların fazla olması bekleniyor. Alan bazlı destekleme ödemeleri özellikle fındık üreticilerine kolaylık sağladı. Ayrıca 2018 yılı itibari ile kırsal destekleme kalkınma projesi ve GAP projelerinin de devreye alındığını belirtelim. Son olarak ise tarım sigortasının devreye alınması ile beraber artık tarımsal alanlarda maddi kayıp yaşayanlara bir çok ayrıcalık tanınacak.

Yukarıdaki ekranda çiftçilere 2020 yılında alan bazlı destek ödemelerini verdik. Ziraat bankası tarım destekleme ödemeleri sorgulama konusunda net bir tarihin henüz verilmediğini belirtelim. Basın ile bakanlık arasındaki haberlerin gelmesi durumunda buradan güncelleme vereceğiz.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın