2020 – 2021 Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Ne Zaman?

Üretici ve çiftçilerin her yıl büyük merak ve ilgi ile takip ettiği destekleme ödemeleri bu yılda ziraat bankası aracılığı ile yüz binlerce vatandaşa verilecek. 2019 destekleme ödemeleri bu yıl yani 2020 yılında dağıtılmış olup, bu yıl ki ödemeler de bir sonraki yıl banka hesaplarına yatırılacak. T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından aracı konumunda olan Ziraat bankası ile tüm destekleme ödemeleri eş zamanlı olarak hak eden vatandaşların TC numarası üzerinden veya doğrudan vadesiz banka hesaplarına yatırılmaktadır.

2020 Destekleme Ödemeleri Ziraat Bankası

Bu ödeme türlerine baktığımızda başta pamuk ve fındık olmak üzere alan bazlı üretim yapılan ürünler mazot, gübre gibi konular da devlet destek olmaktadır. Günümüz şartlarına bakıldığında üretimin azalması ve bunu gören devletin, bir an önce üretime odaklanması ve halkı da buna istinaden teşvik programlarına alması önem arz etmektedir. Bildiğiniz gibi neredeyse her 10 üründen 8 tanesini artık dışarıdan ithal eden bir ülke konumuna geçtik.

Hali ile köyde yaşayan insanların kasaba veya ilçelere gelip, et ve süt ürünlerini (yumurta, süt, et) oralardan alıp evlerine götürdükleri görülmekte. Bu durum köydeki halkın bile artık üretip yapmadığını gösteriyor ve üretim alanında ciddi bir çöküş yaşanmasına neden oluyor. İşte bu nedenlerden dolayı devlet desteklemeleri konusunda hibe ve teşvik paraları ile üretimi ayakta tutmak istemekte. Ancak artan döviz ve mazot parası dahil bir çok kalemde üreticilerin gelir-gideri karşılamaması başlıca nedenler arasında!

buzağı destekleme ödemeleri

Bireyler her yıl ektikleri ürünler için devletten bir takım teşvik almaktadır. Bu nakit parayı masrafları karşılamak için kullansalar da pek de yeterli geldiği söylenemez. Bir çok şahıs ise ziraat bankası destekleme ödemeleri sorgulama aşamasında yeterli bilgiye sahip değildir.

Çiftçi Destekleme Parası Nasıl Alınır?

Çiftçiler ise tarlada ürünü için yaptığı masrafın devlet tarafından karşılanmasını beklemekte. Devlet teşvik programlarından biri olan mazot ve gübre desteği, her yıl olduğu gibi bu yılda yapılacak. 2019 devlet destekleme ödemeleri bir sonraki yıl yani 2020 yılında verileceği belirtilmiştir. Sizlerde gerekli şartları sağlıyorsanız öncelikle ÇKS yani çiftçi kayıt sistemine kaydının olmasına özen göstermelisiniz. Bu kayıt aşamasında zaten tarım ve orman müdürlüğü panolarında gerekli şartların neleri kapsadığını göreceksiniz. Burada yapılması gereken en önemli etken ÇKS kaydı olup, kim başvuru yapacak ise onun orada hazır bulunması ve evrakları şahsen teslim etmesi esastır.

Sonraki aşamada devlet basın açıklamaları yapıyor ve ödemelerin ne zaman yapılacağını kamuya açıklamaktadır. Diğer kısımda ise bireylerin yapması gereken ziraat bankası destekleme ödemeleri sorgulama yaparak paranın yatıp yatmadığına bakmasıdır.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın