Ziraat Bankası Traktör Kredisi 2020

Ülkenin köklü bankalarından biri olan ziraat bankası çiftçinin yanında olarak uygun faiz oranları ve vade seçenekleri ile traktör kredisi vermekte. Yeni traktör kredisi ile 2020 yılının faiz oranı dahil bir çok konudaki net bilgileri de buradan öğrenebilirsiniz. Bireyler ise traktör kredisini nasıl 72 ay vadeli kredi alacaklarını tam olarak bilmemekte. Günümüzde son yapılan düzenlemeler dahilinde ekipman ve traktör kredileri vade süreleri 72 aya çıkarıldı. 6 yıl vadeli olarak traktör kredisi almak için gereken şartların neler olduğunu ve kimlerin bu krediden yararlanacak olacağını da yine buradan öğrenebilirsiniz.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi Nasıl Alınır ve Şartları Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti devleti, köyde yaşayan ve toprak işleri ile uğraşan çiftçilere özel olarak Traktör kredisi desteği vermektedir. Bu kredi sayesinde köy, kasaba gibi yerlerde yaşayan çiftçiler devlete ait bir banka olan Ziraat bankası aracılığıyla traktör alabiliyorlar. Üstelik Ziraat bankasının çiftçilere vermiş olduğu kredideki faiz ve vade oranları diğer bankalara kıyasla çok daha uygun tutuluyor. Ziraat bankasının tarımla uğraşan kişilere vermiş olduğu kredi sayesinde yalnızca Traktör değil; mibzer, ilaç makinesi, balya makinesi, römork, kepçe gibi Traktörün Mekanizasyon ürünlerini de satın almanız mümkün.

  1. Tüm bankalar mutlaka çiftçimizin ÇKS belgesini sorgularlar. ÇKS Belgesi Nasıl Alınır, Alma Şartları Nedir ?
  2. Bazı bankalar kefilsiz traktör kredisi verse de bazı hallerde ( çiftçinin KKB si göz önünde bulundurularak ) sizden ödemelerin teminatı için en az 2 tane kefil talep edebilirler.
  3. Mutlaka kredisi onay alması için sistemden çiftçimizin T.C. kimlik numarası ile sorgulama yapılmaktadır. Sorgulama işlemleri Risk Merkezleri yada Findeks aracılığı ile çiftçinin T.C. si ile yapılır. Sorgulama neticesinde risk içeren çiftçiler ancak ilgili banka müdürü inisiyatifi doğrultusunda kredileri onaylanabilir. Aksi halde çiftçimizin yapmış olduğu müracaat okey almayabilir.
  4. İpotek alınacak olan traktöre konulacağı için sizden rehin istenilmez ama traktörün geri ödeme vadeleri bitene kadar mala kasko size ise hayat sigortası uygulanır.
  5. Nüfus cüzdanınız istenilir.
  6. Vergi dairesince çıkartılan borcu yoktur yazısı talep edilir.
  7. Bazı finansmanlar üzerinize kayıtlı yada kira kontratı yapmış olduğunuz arazilerin büyüklüklerini sorgulayabilirler.

Bu şartlara uygun iseniz aşağıdaki tüm traktör kredisi veren finansmanlardan rahatlık ile yararlanabilirsiniz.

Ziraat Bankası traktör kredisi faiz oranları 2020

Devlet tarafından çiftçilere verilen ve temelinde şehirlere göçü azaltarak tarıma destek vermenin amaçlandığı Ziraat bankası traktör kredisinde belirlenen faiz oranı yıllık olarak %6’dır. (Faiz oranı sizin kredi notunuza ve sicil kaydına göre değişiklik gösterebilir). Alacağınız traktörün fiyatı 75.000 ile 250.000 TL arasında ise %25 indirimli, 75.000 TL’nin altında ise %50 indirimli bir şekilde bu krediden faydalanabilirsiniz. Örnek üzerinde göstermek gerekirse;

  • Alacağınız traktör için 50.000 TL kredi çekmeniz durumunda, aylık %0.50 faiz oranı ile 36 ay taksitli bir şekilde bu krediden yararlanabileceksiniz. Bu şekilde çekeceğiniz kredide aylık olarak bankaya ödeyeceğiniz taksit tutarı 1600 TL olacaktır, Ziraat Bankasına ödeyeceğiniz toplam tutar ise 55.000 TL olacaktır.

Her traktör için bu kredi geçerli mi?

Ziraat bankası tarafından çiftçilere destek amaçlı verilen traktör kredisini her marka traktör için kullanabilirsiniz. Hatta bazı 2.el traktörler için bile Ziraat bankası size kredi desteği verebilir, fakat krediden yararlanabilmek için ilk önce bankanın alacağınız traktörü araştırarak kredinizin çıkması için onay vermesi gerekmektedir.

Traktör kredisi aslında devletin ön gördüğü ve amaçladığı çalışmalardan bir tanesidir diyebiliriz. Köyden kentlere göç oranının arttığı bu yıllarda, devletin artan nüfus oranını dengelemek ve yeniden köye dönüş projesini devreye sokması için bu gibi aktif girişimlere sürekli destek verdikleri görülmektedir. Başta ziraat bankası tarım ve traktör ekipman desteği olmak üzere bir çok bankanın da aktif olarak rol aldığını söyleyebiliriz.

Traktör kredisi veren banka veya bankalara bakıldığında başta; Ziraat bankası olmakla beraber onu vakıfbank, denizbank, garanti ve yapıkredi bankaları takip etmektedir. Sizlerin bu kredi türü için en kolay alacağınız banka ise şüphesiz ki, ziraat bankası ve denizbank olacaktır.
İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın