Ziraat Destekleme Ödemeleri Sorgulama 2022 TIKLA ÖĞREN

Ziraat destekleme ödemeleri sorgulama işlemleri bankanın mevcut internet sitesi ve şubelerinde öğrenilebildiği gibi edevlet üzerinden de işleme açılmıştır. Tarım destekleme ödemeleri 2022 yılı dahilinde verilmeye devam ediyor. Ziraat bankası destekleme ödemeleri ürünlerine bakıldığında pamuk destekleme, fındık destekleme parası ve bir çok tarım destekleme ödemeleri anlık hızlarda 2022 yılının bu aylarında yapılması söz konusu. Devletin son aylarda almış olduğu ” üretici destekleme programı ” sayesinde üretim alanında başta tarım olmak üzere bir çok kulvarda maddi açıdan üreticilere destek parası verilecek!

Ziraat Destekleme Ödemeleri 2022

Ülke genelinde destekleme ve yetiştirme kursları son aylarda hızlı bir çıkış yakalamış durumda. Başta kosgeb olmak üzere vatandaşların üretim alanına yoğunlaşması ve ülkenin eskiden olduğu gibi tarımsal üretim faaliyetlerinin artırılması desteklenmekte. Devlet olarak verilen hibe ve destekleme parası her yıl olduğu gibi bu yıl ve 2020 yıllarını da kapsayacak! Verilen para miktarının da bir önceki yıllara oranla daha da artması beklenmekte.

Simental sığırı fiyatları makalemizi incelediniz mi?

Ziraat bankasından açıklanan verilere göre destekleme ödemeleri her zaman TC numarasının son hanesine göre belirli günlerde yapılmakta. 2022 ödemeleri geçen nisan ayında yapılmış, 2022 destekleme parası da bu aylarda yine ziraat bankası hesaplarına yatırılacak! Vatandaşlar ise bir çok tarımsal ürünlerden alacağı desteklemelerin hesaplanması dahil, ödemelerin ne zaman yapılacağını sorgulamakta. Öncelikle bu alanda bireylerin yeni destekleme başvurusu yapmak istediklerinde nelere dikkat etmesi gerektiğini ve şartların neler olduğunu öğrenmesi gerekiyor. Bunlara bakmak istersek;

  • Her zaman olduğu gibi ÇKS yani çiftçi kayıt sistemine kaydının olması zorunludur.
  • İlgili süreci yakından takip etmeniz yani başvuru süresi zarfında işlemlerin yapılması esastır.
  • İlgili şahsın çiftçi veya üretici konumunda olması, bir tarlaya sahip olması ve bunu tapuda ispatlaması.
  • İl ve ilçelerde bulunan müdürlüklerin panolarında o gün asılacak diğer şartları da sağlamanız gerekiyor.

Destekleme ödemeleri genelde başvuru yaptığınız yıl içinde verilmemektedir. ÇKS bu alanda uydu dahil bir çok denetim yapmakta ve hak kazanan vatandaşların ödemelerini bir sonraki yıl yapmaktadır. Yani tarımsal alanda üretim yapan her hangi birinin 2 ay sonra gidip parasını alacağı diye bir tabir olamaz. Üretimin süreklilik kazanması için devlet bunu zorunlu bir şart olarak öne sürmüştür.

Ziraat Tarım Destekleme Ödemeleri 2022

Tarımsal alanda devlet destekleri kapsamında bir çok üründen destek parası almak mümkün. Başta fındık destekleme olmakla beraber Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki tarımsal ürünlerin başında gelen pamuk destekleme de bunlardan bir tanesidir. Sonrasında fındık, hububat, mısır, mazot destekleme de bunlar arasında. Tarım destekleme ödemeleri genelde banka olarak ziraat bankası aracılığı ile üreticilere verilmektedir. Bir çok desteklemenin var olduğunu belirtelim. Bunlar arasında alan bazlı destekleme parası, ürün fark ödemeleri desteklemesi, büyükbaş veya küçükbaş hayvan türlerine göre verilen destekleme parası gibi sınıflandırılabilir.

Sizlerde tarım destekleme aşamasında bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız, öncelikle Tarım ve orman bölge müdürlükleri ilgilenmekte. İl veya ilçelerde bulunan müdürlüklere, kim başvuru yapacak ise TC kimlik kartı ile giderek oradan bir çok bilgiye sahip olabilir. Ancak ilk aşamada yukarıda bahsettiğimiz gibi ÇKS kaydı olması zorunlu kılınmıştır. Ziraat bankası aracılığı ile destekleme parası alan veya almayanlara da çok özel faiz oranları dahilinde destekleme kredisi de sunmakta. Vade süresinin 5 yıl üzeri olduğu tüketici kredisi arasında ziraat bankası üreticileri de düşünerek, faiz oranlarını aşağıda çekmiştir. Devlet bankası olarak üreticilere destek olan ziraat bankası 2022 destekleme ödeme tutarları kadar ekstra bir kredi ihtiyacınız olduğu anda sizlere bir adım yakında!

Ziraat Fındık Destekleme Ödemeleri 2022

Fındık üreticilerine alan bazlı destekleme ödemeleri 2022 yılı dahilinde yapılmıştı. Gelecek yıl için alınan kararlar doğrultusunda fındık destekleme 2022 ödemeleri daha da fazla olacak. Bir önceki yıla nazaran fındık üretimine daha fazla teşvik verilmesi beklenen bakanlıktan yapılan açıklamalara göre %25 daha da artması beklenmekte. 2019 fındık destekleme alan bazlı ödemeleri, mart ve nisan ayında yapılmıştı 2020 yılı dahilinde. Bu yılki ödemelerin ise ilgili tutarların artması sonrasında bir sonraki yıl içinde yapılması beklenmektedir.

Karadeniz bölge halkı ise 2022 fındık destekleme ödemeleri ne zaman şeklinde şimdiden arayış içinde! Ancak ilgili mevzuat kapsamında her yıl verilen destekleme ödemeleri bir sonraki yıl banka hesaplarına geçmekte. Başta ziraat bankası olmakla beraber diğer bankalardan da hesap açtırarak, ödemeleri taşımak mümkün!

Pamuk Destekleme Ödemeleri 2022

Diğer tarımsal ürünler arasında Doğunun beyaz incisi olarak tabir edilen pamuk üretimine teşvik kapsamında devlet her yıl destekleme ödemesi vermektedir. Vatandaşların ilgili şartları sağlaması durumunda bu yıl yani 2022 pamuk destekleme ödemesi de alacağı belirtilmiştir. Mazot ve gübre desteğinin ardından tarımsal alanlardaki üretimin daha fazla olması ve çıtanın daha da yukarılara çıkarılması gündemde. Bu nedenle verilen teşviklerin üreticileri memnun etmesi amaçlanmış bu yıl ki ödemelerin %25 artırılması belirtilmiştir.

Pamukta dekar başına verilecek olan pamuk destekleme ödemeleri 2022yıllarını kapsayacak şekilde verilmesi bekleniliyor. Bildiğiniz gibi şubat ve mart 2022 aylarında çiğ süt destek ödemeleri yapılmıştı. Tarım ve orman bakanlığı tarafından açıklanan bilgilere göre Ramazan bayramı öncesinde verilmesi kararlaştırılmıştı. Bir sonraki ödemelerin ise teşvik kapsamında artırılacağı gelen bilgiler arasında.

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın