Halkbank Esnaf Kredisi 25 Bin TL (FAİZSİZ 6 AY GERİ ÖDEMESİZ)

Devlet bankası olan Halkbank, Ekonomik İstikrar Kalkanı dahilinde tüm esnaflara faizsiz olarak 25 bin tl esnaf kredisi vereceğini duyurdu. Söz konusu esnaf destek paketi için esnafların, en yakın halkbank şubesine şahsen gitmesi zorunlu. 25 bin tl kredi verecek olan halkbank, kredi için verilecek olan şartları da müşteriler ile paylaştı. Ancak gelen bilgilere göre esnafların, bu ekonomik sorunlara çare olmadığını söylemek mümkün!

25 bin tl kredi

Bildiğiniz gibi ülkemiz dahil tüm dünyada covid-19 adı verilen corona virüsü yayılıyor ve can almaya devam ediyor. Sokağa çıkma yasakları, evden çıkmayın uyarılarına rağmen her ne kadar insanlar dışarı çıksalar da, ne yazık ki çark dönmemekte. Yani alışveriş oranları %90 oranında azalmış, mal alan ticarethane sahipleri ürünleri satamaz olmuştur. Bunun yanında işten çıkarmalar da artmış bununla beraber bir o kadar da işyeri ve imalathaneler kapatılmaya başlandı. Her ne kadar iş verenler, çalışanlarının yıllık izninden 1 haftalık izne çıkarsa da, gelen son verilere göre fabrikaların kapanacağı bilgisi var. Global pazarda ise dış ülkeler ile ticari faaliyetlerinin sonlandırılması, dev şirketlerin şimdiden ekonomik sıkıntılara girmemek adına tüm iş planlarını askıya aldığı bilgisi var.

Bu gibi ekonomik sorunlar nedeni ile ülke olarak ticari faaliyetlerin devam etmesi ve ekonomik krizin fazla olmaması adına bir takım destek paketleri devreye alındı. Bunlar arasında faizlerin ötelenmesi, düşük faizli krediler, kredi sicil affının devreye alınması, kredi kartı ödemelerinin 3 ay ötelenmesi, esnafa faizsiz kredi, sanatkarlara da yine aynı şekilde faizsiz destek devreye alındı. Devlet bankası olan halkbank ise 3 ayrı paketi devreye aldığını belirtti. Bunlar;

 • Esnaf destek paketi
 • Mevcut kredilerin 3 ay ötelenmesi (31 mart 2020 öncesi krediler)
 • 25 bin tl limitli paraf esnek kart (esnaflar için ticari kredi kartı)

Halkbank 25 bin tl kredi esnaf

Verilecek olan krediyi incelediğimizde ise tüm esnaflar hemen sevinmiştir ancak işin rengi ne yazık ki, şubeye giderken değişmektedir. Yani genel şartlar haricinden sizlerden yani esnaflardan talep edilen şartlar çok ağırdır diyebiliriz. Talep edilen kısımlara baktığımızda ise 2 adet kefil istenmesi ve bu kefillerin de kredi notunun en az 1300 puan olacak olması resmen saçmalıktır.

Esnaf destek paketi kredisi için özelliklerine bakarsak;

 • 6 ay geri ödemesiz (yani bugün krediyi alanlar ilk 6 ay ödemiyor)
 • Üst limit 25 bin tl
 • 36 aya varan vade seçenekleri (bunu düşürebilirsiniz)

Halk bankası esnaf kredisi 2020 şartları

Verilecek olan bu işletme kredisi tutarı ne yazık ki, yeterli gelmese de iş olmayan bugünlerde bir nebze olsa da borçların kapatılması açısından önem arz eder. Yine aynı şekilde esnaf destek kredisi için sizlerden istenen belgelere bakarsak;

 • Vergi levhası (şu an ki levhanın fotokopisi)
 • imza beyannamesi veya sirküsü (en yakın noterden ücretli çıkarılır)
 • Esnaf sicil tasdiknamesi (esnaf sanatkarlar kooperatiflerden alınıyor)
 • Esnaf oda kayıt belgesi (esnaf sanatkarlar kooperatiflerden alınıyor)

Ancak şartlar bununla da sınırlı değil zira banka kendini garanti etmek adına teminat istiyor. Teminat içeriğinde ise kefil olması, esnafları çok zora sokacak gibi! Bunlara bakarsak;

 • 2 adet kefil (kefillerin kredi notunun en az 1300 puan olması)
 • kefillerin gelir belgeleri
 • kefillerin kimlik fotokopisi

Halkbank 25 bin tl esnaf kredisi! İnsanlar bu haberi duyar duymaz faizsiz kredi destek paketi olması nedeni ile sevinmeyen yoktur diyebilirim. Kendimde aynı zamanda esnaf olmakla beraber, işlerin %90 oranında düşmesi nedeni ile çark ne yazık ki, dönmüyor. Var olan borçların üzerine borçların eklenmesi ve kart ödemelerin ay sonunda gelmesi, bir nakit ihtiyacını doğurmuştur. Ancak gelen bu noktada ekonomik sıkıntıların giderek artması ve hükumetin bu ekonomik destek paketi altında şartları bir o kadar ağır olan ve tutarı çok az olan bu kredi paketinin ne yazık ki anlamsız olduğunu yinelemek istiyoruz!!!

İçeriği Değerlendir

Nasıl Gidilir internet sitesinde benzeri bir çok konu bulunmaktadır. Ziyaret ederek farklı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Photo of author

Neriman Köse

Merhaba, Bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca BES olarak bilinen geleceğe emin adımlar atmak isteyenlere doğru ve bilgilendirici yazılar yazmak istedik.
Yorum yapın