Hesap Kesim Tarihinde Yapılan Harcama Ekstreye Ne Zaman Yansır?

Kredi kartı ile yapılan harcamalarda hesap kesim tarihinde yapılan harcamalar yani alışveriş tutarı, acaba kart ekstresine ne zaman yansır, sorusuna yanıt bulmak isteyenler aşağıdaki bilgileri dikkatlice okumaları önerilmekte. Zira yapılan en ufak yanlış sonrasında kart limitinin aşılması ve faiz işlenmesi olarak geri dönecektir. Bununla beraber provizyona giren işlemler, bir sonraki ay ki, kredi kartı ekstresine yansıyacaktır.

Hesap Kesim Tarihinde Yapılan Alışveriş Ekstreye Ne Zaman Yansır?

Kredi kartlarının tercih edilme nedenlerinden birisi, sonradan ödemeli oluşlarıdır. Yani yapılan alışverişe aynı anda nakit ödeme yapılması zorunluluğunu ortadan kaldırır. En basit şekliyle, alıcı ile satıcının ticaretinde alıcı lehine banka garanti olur ve satıcı eline nakit geçmemiş olmasına rağmen ticareti tamamlar. Alıcı ise, önceden belirlenmiş takvim düzenine uygun şekilde bankaya olan borcunu öder.

Kredi kartı ekstrelerinde iki tarih vardır: Hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi…

Hesap kesim tarihi, diyelim 10 Ekim 2024 olsun. Bu durumda büyük olasılıkla son ödeme tarihi de 10 gün sonrası olacaktır. 10 Ekim 2024 tarihli alışverişlere baktığınızda, yani kendi hesap kesim tarihinizde yaptığınız alışverişlere, bir kısmını görmüyor olabilirsiniz. Bir kısmı yansımış olabileceği gibi, bir kısmı yansımayabilir.

Provizyon: İnternet ve mobil bankacılıkta rahatlıkla takip edebileceğiniz, Kredi Kartı sekmesinden ulaşılan Provizyon bölümünde kartınızdaki harcamalara ve ödemelere ilişkin bilgi alabilirsiniz. Eğer bir işlem bu bölümde görünüyorsa, henüz ekstreye yansımamış demektir.

Hesap Kesim Tarihindeki Harcamanın Güncel veya Sonraki Ekstreye Yansıması

Bu durumu belirleyen iki unsur vardır. Birincisi, kullanılan POS cihazıdır. İster fiziksel bir POS cihazı olsun, ister sanal POZ cihazı, eğer kredi kartıyla farklı bankalara aitlerse işlem zaman alabilir ve büyük olasılıkla yapılan harcama sonraki gün işler. Bu da ancak bir sonraki ekstreye yansıması demektir. Buna karşın kullanılan POS cihazı, kredi kartının bağlı olduğu bankaya aitse işlemler çok kısa sürede tamamlanır ve söz konusu güncel ekstreye bu harcama yansır.

Bir diğer belirleyici ise işlem saatidir. Hesaplar genellikle yeni güne bir saat kala kapatılır ve ekstre oluşturulur. Harcama saati yeni güne yakın dakikalarda gerçekleşirse, çok büyük olasılıkla söz konusu ödeme bir sonraki ekstreye yansıyacaktır.

Üçüncü ve çok istisnai bir diğer durum ise beklenmedik gelişmelerdir. Kredi kartının veya POS cihazının bağlı olduğu bankaya yapılan bir siber saldırı, elektrik ve internetin eşzamanlı olarak gitmesi ve telafi edilememesi gibi çok özel ve başarılı olması pek mümkün olmayan durumlarda da işlemlerin provizyonda kalıp ekstreye yansımaması beklenmektedir.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın