Modern technology gives us many things.

Devlet Orman Arazisi Kiralama Şartları Neler, Yönetmeliği 2021

Orman arazisi kiralama yönetmeliği 2020 yılı itibari ile şartlar dahilinde verilecek.

Devletin orman arazisi kiralama yöntemi bulunmakla beraber, işletme kuracak olan firma veya şahıslar bu ilanları takip ederek, orman arazisi kiralayabilir. 2021 orman arazisi kiralama kanunu yönetmeliği dahilinde güncel ilanları buradan öğrenebilirsiniz.

Orman Arazisi Kiralama Yönetmeliği

Son zamanlarda köyden kente olan göçün bir hayli artış göstermesi tarım ve hayvancılığı bitme noktasına getirmiştir. Bu olay sonucunda devletimiz olaya el atmaya karar vererek, tarım ve hayvancılık yapmak isteyen kişilere destek olmaya başlamıştır. Bu desteklerden en önemlisi de yer temin ederek, üretime destek olma amacına yönelik olarak üretici ve çiftçilere gerek hibe gerekse de ekonomik yardım sunmakta. Yer temin etme konusunda ise devletten arazi kiralama yöntemi olup, çok ucuz fiyatlar dahilinde devletin arsalarını işletme karşılığında kiralayabilir ve gelir elde edebilirsiniz.

Hayvancılık ile uğraşmak isteyen vatandaşlarda devlete ait olan arazileri sözleşme ile kiralayarak kullanmayı istemektedirler. Her türlü hayvancılık işi için mera kiralama isteyen vatandaşların istediği araziyi alabilmeleri için bazı şartları karşılamaları gerekmektedir.

Devlet Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ülkemizde yer alan arazilerin önemli bir kısmı devlete aittir. Devletimiz ise boşta olan arazilerin kamuya yararlı bir şekilde kullanılabilmesi için bu arazileri kiralamaktadır. Kiralama işlemleri ile “Milli Emlak Genel Müdürlüğü Kira Dairesi Başkanlığı” ilgilenmektedir. Tarımsal ve hayvancılık amacıyla kullanılacak olan araziler; milli emlak genel tebliğ namesi, borçlar yasası, hazine taşınmazlarının idaresi yönetmeliği ve devlet ihale yasası mevzuatları ile düzenlenmektedir. Mera kiralama fiyatları yapacağınız işe ve kiralama süresine göre değişmektedir.

Bir arazi kiralamaya karar verdiyseniz başvurularınızı Milli Emlak Daire Başkanlıklarına iletebilir veya Milli Emlak Genel Müdürlüğünün web sitesi olan milliemlak.gov.tr üzerinden yapabilirsiniz.

Devlet Arazisi Kiralama Şartları 2021/2022

Ülkemizde hayvancılığın daha fazla gelişim göstermesini isteyen devletimizi arazilerini kiralık mera şeklinde çiftçileri hayvancılığa teşvik etmektedir. Tabii ki bu kiralama işlemleri için de bazı şartlar vardır. Bu şartlar:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Üç yıldır aynı yerde ikamet ediyor olmak,
  • Çiftçi/ hayvancı olmaktır.

Bu şartları karşılayan vatandaşlar en yakın zamanda başvuru merkezlerine giderek konu hakkında detaylı bilgi alabilirler. Eğer besi çiftliği kurmak için bir araziye birden fazla kişi başvurursa arazinin verileceği kişi aşağıdaki kriterler ile öncelik sahibi olacaktır:

  • Toprağı olmayıp üç senedir işçilik yapanlar,
  • Ailesinin ve kendisinin yeteri kadar toprağı olmayanlar.

Yukarıdaki kısımları dikkatlice okuyarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu amaçla kısa sürede devletin her hangi bir beldedeki, orman arazisini kolaylıkla kiralamak mümkün.

Bunları da beğenebilirsin

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku