Devlet Orman Arazisi Kiralama Şartları Neler, Yönetmeliği 2024

Devletin orman arazisi kiralama yöntemi bulunmakla beraber, işletme kuracak olan firma veya şahıslar bu ilanları takip ederek, orman arazisi kiralayabilir. 2024 orman arazisi kiralama kanunu yönetmeliği dahilinde güncel ilanları buradan öğrenebilirsiniz.

Orman Arazisi Kiralama Yönetmeliği

Son zamanlarda köyden kente olan göçün bir hayli artış göstermesi tarım ve hayvancılığı bitme noktasına getirmiştir. Bu olay sonucunda devletimiz olaya el atmaya karar vererek, tarım ve hayvancılık yapmak isteyen kişilere destek olmaya başlamıştır. Bu desteklerden en önemlisi de yer temin ederek, üretime destek olma amacına yönelik olarak üretici ve çiftçilere gerek hibe gerekse de ekonomik yardım sunmakta. Yer temin etme konusunda ise devletten arazi kiralama yöntemi olup, çok ucuz fiyatlar dahilinde devletin arsalarını işletme karşılığında kiralayabilir ve gelir elde edebilirsiniz.

Hayvancılık ile uğraşmak isteyen vatandaşlarda devlete ait olan arazileri sözleşme ile kiralayarak kullanmayı istemektedirler. Her türlü hayvancılık işi için mera kiralama isteyen vatandaşların istediği araziyi alabilmeleri için bazı şartları karşılamaları gerekmektedir.

Yönetmeliği iyice okumanızda fayda olacaktır zira yönetmelik içinde çoğu bilgiyi okumadan, orman arazi kiralamak isteyenler başvuru aşamasında olumsuz sonuçlar ile karşılaşıyor. Bu da onların maddi kayba girmelerine vesile oluyor. Söz konusu orman arazisi kiralama yönetmeliğinde tüm etkenler belirtildiği gibi bu konuda net bilgi sahibi olmak isteyenler, doğrudan tarım ve orman bakanlığı şubelerine gitmeleri önerilir.

Devlet Arazisi Nasıl Kiralanır?

Ülkemizde yer alan arazilerin önemli bir kısmı devlete aittir. Devletimiz ise boşta olan arazilerin kamuya yararlı bir şekilde kullanılabilmesi için bu arazileri kiralamaktadır. Kiralama işlemleri ile “Milli Emlak Genel Müdürlüğü Kira Dairesi Başkanlığı” ilgilenmektedir. Tarımsal ve hayvancılık amacıyla kullanılacak olan araziler; milli emlak genel tebliğ namesi, borçlar yasası, hazine taşınmazlarının idaresi yönetmeliği ve devlet ihale yasası mevzuatları ile düzenlenmektedir. Mera kiralama fiyatları yapacağınız işe ve kiralama süresine göre değişmektedir.

Bir arazi kiralamaya karar verdiyseniz başvurularınızı Milli Emlak Daire Başkanlıklarına iletebilir veya Milli Emlak Genel Müdürlüğünün web sitesi olan milliemlak.gov.tr üzerinden yapabilirsiniz. Zengin olmak istiyorum makalemizi okudunuz mu? Zengin olma düşüncesinde olanlar ne iş yapacaklarını tam olarak bilmemekte. Bu nedenle bu gibi fikirlere ihtiyaç duyanlar çok fazladır. Bu fikirleri alarak, uygulama alanı oluşturup, inanarak hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Devlet arazisini kiralamak diğer arazi, tarla ve arsaları kiralamaktan daha uyguna gelmektedir. Üstelik bunu kiralayarak, devletin arazisini kiralayanlara ek avantajlarda sunmaktadır. Düşük faizli krediler, işletme kredileri, malzeme temini, KDV istisnası gibi örnekler çoğaltılabilir. Günümüz şartlarında bu arazileri kiralayanlar, kısa sürede paralarını katlayarak, ilerleme kat etmişlerdir. Bu nedenle sizlerde devlet arazisi kiralama dahilinde yenilikçi iş fikirlerini inceleyebilir ve yeni projeler sunarak hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Devlet Orman Arazisi Kiralama Şartları 2024

Ülkemizde hayvancılığın daha fazla gelişim göstermesini isteyen devletimizi arazilerini kiralık mera şeklinde çiftçileri hayvancılığa teşvik etmektedir. Tabii ki bu kiralama işlemleri için de bazı şartlar vardır. Bu şartlar:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Üç yıldır aynı yerde ikamet ediyor olmak,
  • Çiftçi/ hayvancı olmaktır.

Bu şartları karşılayan vatandaşlar en yakın zamanda başvuru merkezlerine giderek konu hakkında detaylı bilgi alabilirler. Eğer besi çiftliği kurmak için bir araziye birden fazla kişi başvurursa arazinin verileceği kişi aşağıdaki kriterler ile öncelik sahibi olacaktır:

  • Toprağı olmayıp üç senedir işçilik yapanlar,
  • Ailesinin ve kendisinin yeteri kadar toprağı olmayanlar.

Yukarıdaki kısımları dikkatlice okuyarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu amaçla kısa sürede devletin her hangi bir beldedeki, orman arazisini kolaylıkla kiralamak mümkün.

Yukarıda görüldüğü üzere orman arazisi kiralama şartları sanıldığı kadar zor değildir. Aksine gün içinde bu evrakları hazırlayarak, şartların yerine getirilmesi mümkündür. Evrak takip numarası alarak da işlemlerinizi edevlet üzerinden takip edebilirsiniz.

Orman arazisi kiralanır mı?

Orman arazisi yönetmeliğine göre uygun şartların sağlanması sonucuna göre kiralama işlemi yapılabilir. Plan ve bütçe komisyonu tarafından belirlenen oranlar ve tutarlar baz alınarak, bakanlığın şartlarını sağlayanlar orman arazisi kiralama yapabilir.

Orman vasfını yitirmiş arazisi nasıl alınır?

2B arazi olarak adlandırılan orman vasfını yitirmiş arazileri satın almak sanıldığı kadar zor değildir. Bağlı bulunduğunuz il veya ilçedeki 2B arazileri satın almak için mal müdürlüğü, defterdarlık ve devlet bankaları üzerinden satın alınabiliyor.

İçeriği Değerlendir
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın