Elektrik Satış Fiyatı – 2024 Güncel Fiyatlar

Ziyaretçilerimizin sıklıkla sorduğu ve bilgi sahibi olmak istediği Devlete elektrik satış fiyatı, devlete kimler elektrik satabilir? benzeri konulara bu içeriğimizde yer verdik.

Devlete elektrik satış fiyatı merakla beklenen bir konuydu. Karara bağlanan artışların bu alanda da yaşanması zaten muhtemeldi. Devlete elektrik tedarik edenlerin sabırsızlıkla beklediği zam sonunda netleşti. Resmi gazetede de yayınlandı. Elektrik tedarik firmaları bu fiyatları öğrenmelerinden sonra şimdi önümüzdeki yılın planlamasını yapmaya başlayacak. Tüm detayları sizin ile paylaşıyoruz.

Elektrik satış fiyatı
Elektrik satış fiyatı

Devlete Elektrik Satış Fiyatı Zam Sonrası Ne Kadar Oldu?

  • 100 milyar kilovat/saatlik elektrik tedariğini spot piyasadan tedarik edeceğini açıklayan devlet, fiyatı ise 150 kuruş olarak belirledi. Ortalama kw başına 125 kuruş civarında devlet ödemesi gerçekleşecek.
  • Güneş enerjisi sistemi elektrik satış fiyatı ise kw başına ortalama 35 kuruş olarak belirlendi.
  • Lisanssız elektrik üretimi için devletin alım fiyatı ise kw başına 32 kuruş oldu.

Devlete Kimler Elektrik Satabilir?

Bunun için ticari bir kimliğiniz olması yani firma kurmanız gerekiyor. Firmalar, devletin resmi olarak yayınladığı bir takım şartları yerine getirdiği takdirde aday olmaya hak kazanıyor. Devlet ihtiyacı çerçevesinde şartları yerine getiren firmalardan elektrik alımı yapıyor. Girişimcinin başvurma noktası ise konu ile ilgili bakanlık veya o bölgedeki bağlı müdürlük oluyor.

Güneş Enerjisi Santrali Kapsamında Ele Geçen Elektrik Devlete Satılabilir Mi?

Devlet güneş enerjisi konusuna büyük teşvik vermektedir. Çünkü dünyanın geleceği alternatif enerji kaynakları üzerine kurulmaktadır. Proje TEDAŞ’tan onaylanır ise devletin üretilen elektriğin belli oranını alma taahhüdü bulunuyor.  Hatta KOSGEB tarafından ciddi oranda kredi ve hibe de girişimciler için açık tutulmaktadır.  Geniş ve doğru bilgi Enerji ve Hazine Bakanlığı resmi portallarında yer almaktadır. Ayrıca TEDAŞ resmi sitesinden de faydalı ve yönlendirici bilgilendirmeler takip edilebilir. Form ve dilekçe örnekleri de yine bakanlık ve ilgili müdürlük resmi sitelerde yer almaktadır.

YouTube video
YouTube video

En İyi Akü Markası ve Fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için içeriğimize göz atınız.

5/5 - (1 Kişi Değerlendirdi!)
Photo of author

Nizami Çağlayan

Blog içerikleri üretir, kullanıcıları analiz eder merak ettikleri konulara dair konular üretir.
Yorum yapın